Alarmy, Domofony, Kamery Przemysłowe Automatyka Bram Wjazdowych i Garażowych, Ogrodzenia Kolektory Słoneczne, Klimatyzatory, Mechaniczna Wentylacja Instalacje Elektryczne, Centralne Odkurzacze
Szybki kontakt

telefon kontaktowy:

662 18 75 66

660 20 00 94
e-mail:

dominel@dominel.pl

WYSZUKAJ

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZY SAMODZIELNYM MONTAŻU INSTALACJI SSĄCEJ CENTRALNEGO ODKURZACZA

Kiedy podjąć decyzję o montażu instalacji centralnego odkurzacza.

Na montaż instalacji ssącej centralnego odkurzacza najlepiej zdecydować się jeszcze przed tynkami i wylewkami. W późniejszym etapie montaż takowej instalacji jest również możliwy. Rury można poprowadzić nad sufitem podwieszanym, w przestrzeniach między ściankami oraz w kanałach wentylacyjnych. Jednak niejednokrotnie wiąże się on z rozkuwaniem ścian, by można było umieścić w nich rury

Kiedy zamontować jednostkę centralną.

Jednostkę centralną należy zamontować tuż przed wprowadzeniem się domowników. Urządzenia nie należy instalować wcześniej, aby nie kusiło ekip prowadzących prace wykończeniowe do sprzątania pozostałości po nich, bo mogłoby to spowodować jej zniszczenie. Istnieje możliwość odkurzania odkurzaczem centralnym gruzu budowlanego, pyłu kominkowego oraz wody ale tylko przy użyciu specjalnego separatora

Ile gniazd ssących umieścić i gdzie.

Rozmieszczenie gniazd ssących należy tak zaplanować, aby wąż ssący, najczęściej długości 9 m, mógł dotrzeć do każdego zakamarka domu, nie wyłączając pomieszczeń gospodarczych, łazienek i tarasu. Koszt doprowadzenia dodatkowego gniazda jest i tak mniejszy niż późniejsza konieczność dokupywania dłuższego węża ssącego.

Montaż trójników instalacji ssącej – jak je zamontować.

Najczęstszym błędem przy montażu instalacji ssącej jest nieprawidłowy montaż trójników. Trójniki należy układać zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. W innym przypadku uniemożliwią prawidłowy kierunek przepływu powietrza, oraz możliwość zatkania się instalacji.

Płytka montażowa - jak ją zamontować.

Płytka montażowa powinna być tak zamontowana, aby licowała się z tynkiem. Inaczej gniazdo ssące do niej montowane będzie odstawać od ściany. Gdy płytka montażowa będzie wystawać poza tynk, lub jeśli „wpadnie” w ścianę, nie będzie możliwości przykręcenia do niej gniazda ssącego.

 

Kolanka podejściowe - bezpieczeństwa ważny element instalacji.

Kolanko 90° podejściowe tak zwane bezpieczeństwa montuje się tuż za płytką montażową gniazda czy szufelki. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed zatkaniem się instalacji, oraz przed wpadnięciem do rurociągu większych elementów np. kredek, klocków.

Szczelności instalacji mały szczegół a jak ważny.

Po zakończeniu montażu instalacji ssącej warto upewnić się, ze instalacja centralnego odkurzania jest prawidłowo zamontowana, wykonawca powinien sprawdzić jej szczelność. Wykonuje się to przed wylaniem podłóg lub otynkowaniem ścian. Gdy taka nieszczelność wykryta zostanie zbyt późno wiązać się to będzie z rozkuwaniem posadzek i tynków ścian.

Przewód elektryczny i jego zanczenie w całości instalacji.

Gdy przewód elektryczny zostanie uszkodzony (np. podczas wieszania mebli) lub nie zostanie ułożony i nie ma możliwości zlokalizowania miejsca awarii i wymiany przewodu, wówczas, można zastosować sterowanie radiowe. Odkurzacz będzie wówczas uruchamiany za pomocą pilota zdalnego sterowania. Jest to jednak rzadko stosowane i drogie rozwiązanie, nie gwarantujące również pełnej funkcjonalności systemu. Dlatego przed wykończeniem ścian, warto zrobić dokumentację zdjęciową wszystkich przewodów elektrycznych w domu.

Gniazdo wylotowe gdzie najwygodniej zamontować.

Gniazdo Nie umieszcza się wyrzutni powietrza (gniazdo wylotowe z klapką) tuż przy gruncie, gdyż może ona zostać przykryta śniegiem, zastawiona sprzętem ogrodowym itp. i klapka nie otworzy się pod wpływem naporu powietrza. Brak możliwości odprowadzenia powietrza z jednostki może spowodować jej przegrzanie i uszkodzenie silnika.